• 5 października: Światowy Dzień Nauczycieli

• 05.10.2018 21:32
      •

Przypadający 5 października Światowy Dzień Nauczycieli, w 2018 r. obchodzony będzie pod hasłem “Prawo do edukacji oznacza prawo do wykwalifikowanych nauczycieli”. Obchody Dnia organizowane są wspólnie przez kilka agend narodów Zjednoczonych: UNESCO, UNICEF, UNDP wraz ze Światową Organizacją Pracy i międzynarodową organizacją nauczycieli Education International.

Obchody zbiegają się w tym roku także z 70. rocznicą  uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948), która, w Artykule 26., uznała prawo do edukacji za jedno z podstawowych praw człowieka, szczególnie podkreślając obowiązkowość nauki podstawowej oraz powszechne prawo wszystkich ludzi do edukacji technicznej i zawodowej oraz do studiów wyższych.

Temat tegorocznych obchodów, nawiązujący do utrzymującego się na świecie od lat dotkliwego braku wykwalifikowanych nauczycieli, zwraca także uwagę na powiązanie tego zagadnienia z problemem analfabetyzmu, dotykającego obecnie 264 milionów dzieci i nastolatków, nieuczęszczających do żadnej szkoły. Dla zapewnienia realizacji Celów Agendy 2030, w tym szczególnie Celu 4., mówiącego o powszechnym dostępie do szkolnictwa podstawowego i średniego, konieczne jest zwiększenie liczby nowych nauczycieli na świecie o 69 milionów osób.
      • Dzień obchodzony jest od 1994 roku, dla upamiętnienia rocznicy podpisania w 1966 roku przez UNESCO i Światową Organizację Pracy Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli. Rekomendacja jest podstawowym dokumentem, określającym zakres praw i obowiązków nauczycieli w skali globalnej. W 1997 roku przyjęta została osobna Rekomendacja w sprawie statusu nauczycieli akademickich.

Działania UNESCO, związane z rozwojem zawodowym nauczycieli koncentrują się na pięciu głównych dziedzinach:

• Monitorowaniu międzynarodowych instrumentów prawnych, dotyczących zawodu nauczycielskiego
        • Wspomaganiu krajów członkowskich w opracowywaniu i wdrażaniu polityki edukacyjnej oraz kształcenia nauczycieli i strategii rozwoju tego zawodu
        • Tworzeniu możliwości rozwoju wysokich umiejętności zawodowych oraz warunków zarówno nauczania, jak i kształcenia się
        • Doskonaleniu instrumentów wdrażania i monitorowania zadania 4.10 Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, dotyczącego nauczycieli
        • Podejmowaniu działań propagujących i wspomagających dzielenie się wiedzą w celu promowania wysokiej jakości nauczania i uczenia się.