• Relaksacja w ramach wychowania fizycznego

• 22.01.2023 14:15
      • Antystresowe zajęcia przedmaturalne.
      • 12 kwietnia dwadzieścia dwie uczennice z klas 3 Dg oraz 3 Eg uczestniczyły w zajęciach mających na celu przeciwdziałać skutkom nadmiernego stresu, odbywających się w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
        Było to podsumowanie zajęć relaksacyjnych odbywających się od początku roku szkolnego 2021/2022 w ramach wychowania fizycznego.
        Uczennice brały udział w wykładzie przeprowadzonym przez dr Agnieszkę Surynt - Strategie
        radzenia sobie ze stresem oraz w części praktycznej „na macie” prowadzonej przez dr
        Katarzynę Gęburę, skoncentrowanej na psychosomatycznych praktykach jogi.
        Wykład przybliżał odpowiedzi na pytania – Czym jest stres? Jak na niego reagujemy? Jakie
        przyczyny stoją za taką, a nie inną reakcją na sytuację napięcia i dyskomfortu? Ciekawostką była informacja, iż w ponad 80 procentach nie sprawdza się to jak dana sytuacja potoczy się dalej, a jako ludzie mamy tendencję do antycypowania – wyprzedzania biegu wydarzeń, bez pewności, że właśnie tak będzie.
        Część praktyczna była połączeniem fizycznych pozycji jogi – asan, w płynnie przechodzące po sobie ćwiczenia, tworzące układ do podkładu muzycznego. Tego rodzaju praktyka nazywa się vinyasa [viniasa] jogą. Uczennice zaprezentowały w dwóch grupach swoje wykonanie układu.
        Celem zajęć było pokazanie jak istotna jest uważność na siebie, drugą osobę, brak rywalizacji, nieocenianie, obserwowanie swoich emocji i postaranie się przyjąć je takimi, jakie są. Warsztat realizowany były w ramach projektu dydaktycznego „Joga w szkole – jak radzić sobie ze stresem” przygotowanego przez dr Katarzynę Gęburę (pracującą w Zakładzie Nauk Społecznych AWF Wrocław).

Mamy nadzieję, że takich spotkań z udziałem uczniów VIII LO będzie więcej.

Serdeczne dziękujemy Uczennicom za chęć wzięcia udziału, za otwartość na inną
        formę wychowania fizycznego. Serdecznie dziękujemy prowadzącym zajęcia w AWFie – dr
        Agnieszcze Surynt oraz dr Katarzynie Gęburze za wspaniale przygotowane i przeprowadzone
        spotkanie. Dziękujemy za zaufanie i uprzejmość Pani Dyrektor VIII LO Annie Niewińskiej oraz
        Dziekanowi Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu, ponieważ bez Państwa „zielonego
        światła” zajęcia nie mogłyby się odbyć.