• Motywować do działania

• 15.12.2021 14:21
      • Kurs doskonalący dla nauczycieli języka francuskiego, 5-16 lipca 2021 r.
      • Wakacje zaczęły się bardzo intensywnie. Projekt Krok bliżej do wielojęzycznej Europy (w ramach programu Erasmus+) wszedł w fazę realizowania mobilności kadry edukacyjnej. Z powodu pandemii musieliśmy wszyscy poczekać na ten etap nieco dłużej niż zazwyczaj.

W dniach 5-16 lipca 2021 r. wzięłam udział w kursie dla nauczycieli zatytułowanym Motiver pour agir zorganizowanym przez Instutut Européen de Français w Montpellier.

Kurs, który wybrałam, spotkania z nauczycielami języka francuskiego, dyskusje, odkrywanie Montpellier i Oksytanii to było piękne doświadczenie i bardzo mi potrzebne. Pomogło mi odzyskać mój dawny poziom entuzjazmu, nadwątlonego już nieco ostatnimi czasy.

Miałam okazję pracować w bardzo małej grupie nauczycieli języka francuskiego z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii i Węgier, dzięki temu mogliśmy za każdym razem, omawiając różne zagadnienia, wymienić się  doświadczeniami i praktykami z własnego podwórka. Bardzo szybko się zintegrowaliśmy i polubiliśmy do tego stopnia, że zaczęliśmy planować spotkanie w ramach kolejnego kursu w przyszłości w innym regionie Francji.

Kurs był podzielony na dwie części. Do przerwy obiadowej pracowaliśmy codziennie z tą samą prowadzącą - Sophie, a po przerwie obiadowej uczestniczyliśmy w warsztatach z różnymi nauczycielami, którzy dzielili się z nami swoimi bardzo konkretnymi dydaktycznymi pasjami. Z ogromną niecierpliwością czekałam na zajęcia dotyczące komiksu na lekcjach języka francuskiego i się nie zawiodłam. Prowadzący zajęcia nie tylko sypał pomysłami na wykorzystanie belgijskich, francuskich i szwajcarskich komiksów w pracy z uczniami, ale dzielił się też wiedzą na temat historii komiksu we Francji czy też źródeł pozyskiwania najnowszych plansz. Równie ciekawe okazały się jednak warsztaty na temat współczesnej piosenki francuskiej, gier wideo czy gier planszowych.

Wszystkie zajęcia były bardzo praktyczne, na wszystkich wcielaliśmy się na przemian w rolę nauczyciela lub ucznia. Były też bardzo różnorodne i niezwykle dynamiczne. Kurs został zaplanowany tak, by jego uczestnicy mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie uczenia języka francuskiego, poznać najnowsze trendy w dydaktyce, zaktualizować swoją wiedzę na temat języka oraz realiów społecznych i kulturowych odwiedzanego regionu i kraju. Ważna i wszechobecna była również refleksja na temat miejsca i roli nauczyciela w klasie. Próbowaliśmy działać i uczyć tak, by jak najbardziej usuwać się w cień, obserwować, wspierać, podpowiadać, ale nie dominować, pozwolić uczniom mówić i się rozwijać.

Poza zajęciami i warsztatami, uczestniczyłam również w dyskusjach panelowych, np. na temat roli nauczyciela we współczesnym świecie.

Bardzo ciekawe były dla mnie wyjścia i wyjazdy turystyczne. Poza oczywistą korzyścią odkrywania miasta i regionu, wyjazdy te dały mi możliwość kontaktu z wieloma osobami z różnych krajów i w różnym wieku, które trafiły do szkół językowych w Montpellier, żeby nauczyć się języka francuskiego. Zabrałam ze sobą w podróż powrotną do domu ich fascynujące opowieści o tym, dlaczego uczą się języka francuskiego właśnie teraz. Zamierzam podzielić się nimi ze swoimi uczniami.

zobacz prezentację

Anna Dubaniowska – wicedyrektor, nauczyciel języka francuskiego