• Sprachreise nach Regensburg

• 29.11.2021 11:29
      • Relacje uczestników z mobilności

• Sprachreise nach Regensburg

W ramach projektu Erasmus + Krok bliżej do wielojęzycznej Europy uczestniczyłam w dniach 16.08-27.08.2021 w kursie językowym Auffrischungskurs für Deutschlehrer: Methoden und Sprache  w Niemczech w Ratyzbonie (Regensburg) w szkole językowej HORIZONTE - Institut für Sprache, Kommunikation und Kultur. Celem mojego kursu było doskonalenie umiejętności językowych, podnoszenie kompetencji dydaktyczno-metodycznych, poszerzenie wiedzy historycznej i kompetencji kulturowych w zakresie sztuki oraz wymiana doświadczeń dydaktycznych (realizacja projektów, ciekawe inicjatywy) z nauczycielami i studentami z różnych szkół i krajów, m.in. z Hiszpanii, Włoch, Czech, ze Szwajcarii a nawet z USA, Kanady, Chile i Brazylii. Ponieważ HORIZONTE prowadzi jednocześnie wiele kursów językowych w międzynarodowych grupach, stwarza okazję do nawiązania wielu ważnych i ciekawych znajomości. Szkoła swoją siedzibę posiada na Starym Mieście, które od roku 2006 jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pierwszym dniu kursu miałam okazję zapoznać się z wielowiekową historią miasta. Szkoła zorganizowała zwiedzanie z przewodnikiem. Stare Miasto w Ratyzbonie to jedyne zachowane średniowieczne miasto w Niemczech. Ratyzbona jest położona w Bawarii nad rzeką Dunaj. Posiada ogromny dorobek kultury materialnej i duchowej. Niegdyś biegła tutaj granica między Cesarstwem Rzymskim a Barbarzyńcami. Obecnie liczy 160 tyś mieszkańców. Zajęcia metodyczne prowadzone w HORIZONTE odbywały się w 2 cyklach przedpołudniowym i popołudniowym, miały charakter wykładu akademickiego połączonego z warsztatami. Zakres omawianych zagadnień był bardzo szeroki. Przed południem odbywał się tzw. kurs podstawowy, szlifowanie umiejętności językowych. Po południu prowadzone były zajęcia z zakresu kulturoznawstwa, fonetyki i metodyki nauczania języka obcego. Prowadzący zajęcia przedstawiali różne rozwiązania metodyczne, aktywizujące, projektowe, m.in. metodę projektu interdyscyplinarnego, pracę z materiałami autentycznymi, tekstami literackimi, z współczesnym językiem młodzieżowym (slangiem), z filmem i aplikacjami. Prezentowali nowoczesne pomoce naukowe, podręczniki, nowości wydawnicze, które uatrakcyjniają lekcję języka obcego na każdym poziomie zaawansowania. Nie zabrakło gier i zabaw językowych. Odbyła się też lekcja języka bawarskiego połączona z degustacją regionalnych potraw i napojów. Popołudniami szkoła też organizowała integracyjne wycieczki krajoznawcze (m.in. do ruin zamku Kallmünz i statkiem do świątyni Walhalla). Sobota i niedziela to był czas dobrowolnego wzięcia udziału w wydarzeniach artystycznych. W sobotę wybrałam się na wycieczkę statkiem do jednego z najstarszych klasztorów na świecie Klasztoru Weltenburg, a w niedzielę pociągiem do Norymbergii i Bambergu, aby zgłębić wiedzę o znakomitych artystach i osobowościach świata kultury takich jak Albrecht Dürer. Szkoła połączona jest z hostelem, w którym mieszkali uczestnicy kursów językowych. Po zajęciach w gronie nowo poznanych osób można było szlifować umiejętności językowe, poszerzać wiedzę o innych krajach czy wspólnie obejrzeć film na tzw. wieczorze filmowym. Kurs zakończył się uzyskaniem certyfikatu językowego. Udział w kursie był dla mnie ważnym doświadczeniem jako nauczyciela, cennym źródłem inspiracji dla mojej pracy dydaktycznej w zakresie teoretycznym i praktycznym i bardzo ważnym etapem w moim rozwoju zawodowym.

zobacz prezentację

Beata Kania – nauczyciel języka niemieckiego i języka rosyjskiego