• NPRC List otwarty

WS. REALIZACJI NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

I WPŁYWU CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

Szanowni Państwo!

Na przełomie ubiegłego i bieżącego roku szkolnego nasza szkoła została objęta wsparciem finansowym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z  przyznanych środków - w kwocie 15 000 zł - skorzystała tym razem biblioteka w budynku B. Wzbogaciła się ona o 240 książek, w tym wiele nowości wydawniczych z  zakresu literatury pięknej dla młodzieży i dorosłych, jak i z różnych dziedzin nauki, o wartości połowy dotacji, tj. 7 500 zł. Druga część przyznanych środków została wykorzystana na odświeżenie i doposażenie wnętrza biblioteki: zakupiono 6 regałów dwustronnych, urządzenie wielofunkcyjne oraz czytnik kodów kreskowych.

Serdecznie zachęcamy również Państwa do zapoznania się z listą zakupionych pozycji i korzystania z nowych zasobów na konto ucznia (lista zamieszczona na stronie szkoły w zakładce SZKOŁA/Biblioteka/NPRC Lista książek). Przypominamy ponadto, że istnieje możliwość wypożyczania książek na okres ferii świątecznych, zimowych, jak i na czas wakacji.

Czytanie, rozumienie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy – musimy je wykształcić – trochę jak sprawnie działające mięśnie. I tak samo jak mięśnie, umiejętności te wymagają ćwiczeń, a nieużywane słabną. Czytanie książek jest czynnością, która utrzymuje w  formie nasze możliwości analityczne i krytyczne myślenie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania we współczesnym świecie. Stymuluje ponadto proces skupienia uwagi, wzbogaca słownictwo, uczy wyrażania myśli, poszerza horyzonty, sprzyja też zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu.

Kompetencje przyszłości, czyli umiejętności, które pracodawcy będą poszukiwali u pracowników w najbliższych dekadach to oczywiście przedsiębiorczość, innowacyjność i kreatywność, ale także kompetencje społeczne, jak empatia, rozumienie innych i umiejętność współpracy. Czytanie buduje wszystkie te kompetencje!

Drodzy Państwo, z uwagi na te i inne korzyści wynikające z czytania, podejmujmy wspólnie wysiłki zmierzające do wyrobienia i utrwalania dobrego nawyku regularnego i chętnego sięgania po książkę wśród naszych uczniów. Dzięki naszej współpracy – domu rodzinnego i szkoły – możemy tym skuteczniej sprawić, że czytanie będzie dla młodego człowieka czymś ważnym i kojarzyć się z  przyjemnym spędzaniem czasu. Dorastająca młodzież potrzebuje naszego wsparcia w tym zakresie również dlatego, iż potrzeby czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem. W trudnym okresie dorastania na pierwszy plan wysuwa się proces kształtowania tożsamości, a odpowiednia lektura pomaga w odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i otaczającej nas rzeczywistości.

Czytanie tworzy lepszą przyszłość, kształtuje postawy i wychowuje do wartości. Jednak wyzwaniem dla nas wszystkich jest sposób zachęcania do sięgania po książki przez młodych ludzi, aby czytelnictwo stało się pożądaną praktyką społeczną.

Zachęcajmy zatem młodzież do czytania – również swoim przykładem - bo warto, bo niesie za sobą ogromne, długofalowe korzyści!

Opracowanie: Joanna Podolczak

na podstawie publikacji Marii Deskur pt. „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”