• Dni Otwarte LO VIII 20 maja 2020 dzień 3 cd.

     • Jaka jest nasza Ósemka? Przeczytajcie koniecznie słowa tych, którzy od dwóch lat mają przyjemność uczyć się w naszej szkole! 

       

      Marcelina: Jeszcze przed egzaminami gimnazjalnymi przygotowałam sobie listę szkół, które rozważałam jako moje przyszłe liceum. Zadanie nie było łatwe, presja rosła z każdym dniem. Wiedziałam, że czeka mnie niełatwy wybór. Na szczęście pomogło mi w tym wszystkim wydarzenie o nazwie „dni otwarte” (które w tym roku ma z resztą szczególnie ciekawą formę, co nie znaczy gorszą!). Spędziłam wiele czasu na dojeżdżanie od szkoły do szkoły, na snucie się po korytarzach wielu wrocławskich szkół. Wciąż nie byłam pewna swojego wyboru, ale szczerze? Zauważyłam jedną ważna rzecz – żadna szkoła nie przywitała mnie tak ciepło, jak ósemka. Od samego początku okazano mi indywidualne podejście. Wszelkie wątpliwości, które mną wcześniej targały, zostały rozwiane. Dlatego zdecydowałam się na ósemkę – i wyszłam na tym dobrze. Mimo że szkoła jest niewielka to panuje w niej miła, rodzinna atmosfera. Nie boję się zwrócić do nauczycieli o pomoc, ponieważ wiem, że są zawsze chętni mi jej udzielić. Istnieje wiele okazji do samorozwoju, między innymi dzięki licznym konkursom (nie tylko związanym z nauką) czy akcjom w wolontariacie. Samorząd szkolny stale szykuje coś nowego, a rozbrzmiewająca na korytarzu muzyka podczas przerw umila spędzony w szkole czas Paweł: Po dwóch latach spędzonych w tej szkole, mogę śmiało stwierdzić, że wybór ósmego liceum to była wspaniała decyzja. Poznałem tutaj cudownych ludzi, nawiązałem nowe znajomości, każdy kolejny dzień w tej szkole, daje mi bardzo dużo radości. Mogę każdemu z osobna polecić tę szkołę, nauczyciele są wyrozumiali i przekazują nam cenną wiedzę w bardzo ciekawy sposób. Wybierz Ósemkę, a na pewno się nie rozczarujesz!

     • Dni Otwarte LO nr VIII 20 maja dzień 3

     • “Szkoła mogłaby być oceniana po wyrazie twarzy jej uczniów, a nie po wynikach egzaminów” mawiał Alexander Sutherland Neill. No właśnie, o ile wyniki matur nie są żadną tajemnicą i można je znaleźć na wielu stronach internetowych, tak o opinie uczniów i uczennic jest nieco trudniej. A to przecież najważniejsze – żeby czuć się w szkole dobrze. Co mamy do powiedzenia na temat Ósemki? Czytajcie, przemyślcie, komentujcie...i pytajcie! W końcu od tego są dni otwarte szkoły

      Julia: Od momentu, kiedy pierwszy raz weszłam do szkoły donieść papiery, do teraz zawsze było czuć przyjazną atmosferę. Jak w każdej szkole są nauczyciele, którzy wymagają od nas wiele i są tacy, których zadowala minimum pracy. Możliwość rozwoju i pomoc nauczycieli jest nie do opisania. Lecz nie samą nauką człowiek żyje: wycieczki, wolontariaty, gazetka, radiowęzeł, zbiórki na cele charytatywne, czy nawet udział w samorządzie szkoły czy organizowanie wydarzeń, pozwala nam na rozwój. Moim zdaniem mamy najlepszą kadrę, nie tylko jeśli chodzi o to w jaki sposób i czego nas uczą, ale w sposób jak nas traktują. Dla nauczyciela nie jesteś chodzącym robotem, który ma się tylko uczyć. 

      Hania: W ósemce bardzo podoba mi się relacja między uczniami a nauczycielami. Jest swobodna, uczciwa. Nauczyciele starają się poznać uczniów i prowadzić lekcje tak, aby trafić do jak największej części klasy. W zamian nie wymagają spełniania jakichś nierealistycznych wymagań, lecz współpracy. Po prostu. 

      Piotrek: Każdego dnia przychodzę do Ósemki z uśmiechem. Nauczyciele są bardzo wyrozumiali i mają profesjonalne podejście do uczniów. Nawiązałem tu bardzo dużo nowych znajomości. Nie żałuję mojej decyzji o wybraniu tej szkoły

     • Klasa wstępna

     • Klasa wstępna? Tylko w Ósemce! 🇨🇵

      Po roku intensywnej nauki języka francuskiego od podstaw (18 godzin tygodniowo), uczniowie kontynuują  naukę w 4-letnim oddziale dwujęzycznym. Pod koniec klasy wstępnej wybierają dwa przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym, tworząc swój indywidualny profil nauczania.

      jJak wygląda  nauka w klasie wstępnej wygląda oczami uczniów? Przeczytajcie wypowiedzi Uczniów.

      Mikołaj: Moja klasa ma naprawdę wiele zalet. Myślę że największą z nich jest to że w odpowiednim dla nas tempie, bez siedzenia non stop nad książkami, w przyjemny sposób uczymy się języka francuskiego. Jesteśmy na wysokim poziomie, a uczenie się nowych rzeczy nie sprawia nam większych problemów. Nasi nauczyciele są świetni, potrafią uczyć, potrafią nas wysłuchać, i zawsze nam pomagają. Powiedziałbym wręcz że są dla nas przyjaciółmi. Kiedy mamy problem, kiedy mamy jakikolwiek kłopot, albo kiedy po prostu mamy pytanie są dla nas. Jeżeli ktoś zamierza uczyć się w liceum na wysokim poziomie, znać płynnie francuski, poznać fantastycznych ludzi oraz uczyć się z przyjemnością w miłej atmosferze to bardzo polecam. Na początku bałem się że nie wytrzymam 18h francuskiego tygodniowo ale się myliłem. Każda godzina jest przyjemna i nie męcząca. podsumowując: świetni ludzie, wysoki poziom, super atmosfera, dobrze usytuowana szkoła i wycieczki do Francji to główne powody dla których powinniście wybrać klasę wstępną. Osoby które chcą się więcej dowiedzieć na temat naszej klasy mogą do mnie napisać np. na messengerze (Mikołaj Korbiel) 

      🇨🇵Nikola: Wybrałam klasę wstępną, ponieważ lubię uczyć się języków i zawsze jest to nowe doświadczenie. Lekcje mijają w miłej atmosferze, a sposoby nauczania są bardzo skuteczne. W razie wątpliwości zawsze można zwrócić się po pomoc do jednej z pań nauczycielek. Zajęcia z francuskiego w klasie wstępnej nie polegają tylko na czytaniu podręcznika i robieniu ćwiczeń - uczymy się również poprzez śpiewanie piosenek, gry, filmy, prezentacje i wiele innych. Oprócz języka francuskiego, mamy w planie jedynie kilka przedmiotów, aby móc się skupić na nim jak najbardziej. Nasza klasa miała w planowała kwietniowy wyjazd do Francji, ale niestety obecna sytuacja nie pozwoliła nam go zrealizować. Mamy nadzieję, że wycieczka odbędzie się w innym terminie. Podsumowując, chcę polecić klasę wstępną każdemu, kto lubi uczyć się wielu nowych rzeczy i nie boi się wyzwań.

     • Dni Otwarte LO nr VIII 19 maja 2020 r. dzień 2

     • Dwujęzyczność to zdecydowanie coś, co wyróżnia naszą szkołę, jej uczniów i absolwentów. Jak to wygląda w praktyce? Przekonajcie się sami!

      Monika: Klasa francuskojęzyczna posiada bogaty program dla każdego, kto jest zainteresowany ponadprogramową znajomością tego języka. Dodatkowa lekcja z Historii i Kultury Francji, możliwość wzięcia udziału w wymianie z francuskimi licealistami, czy tez opcjonalne dobranie dodatkowej godziny danego przedmiotu po francusku z rozszerzeń z historii, geografii lub biologii. Daje to możliwość uczniom na zdanie dodatkowej matury całkowicie po francusku z któryś z tych rozszerzeń. Dodatkowo uczniowie naszej klasy mają możliwość podejść do jeszcze jednej matury, mianowicie dwujęzycznej z francuskiego. Nauczyciele w naszej szkole oferują w ramach lekcji nie tylko zwykle tłuczenie regułek gramatycznych, czy tez wkuwanie słówek (chociaż proszę się nie oszukiwać, takie coś było, jest i zawsze będzie, ponieważ jest to niezbędnik przy nauce języka), ale również ciekawe zastosowanie francuskiego slangu, naukę dokładnego rozumienia ze słuchu, czytanie francuskich książek, czy tez przygotowania do dodatkowego egzaminu DELF, po którym po zdaniu go na poziomie B2, wszystkie uczelnie we Francji stoją przed nami otworem. W ramach wyjść proponowane są nam wykłady przede wszystkim w Instytucie Alliance française, ale również na przykład turnieje gry w scrabble, czy konkursy tłumaczeniowe książek. 

      ➡️Karolina: Klasa dwujęzyczna oferuje całą gamę niesamowitych doświadczeń i możliwości. Oprócz codziennego kursu francuskiego, który jest ciekawy, skuteczny i utrzymany na wysokim poziomie, bierzemy udział w różnych wydarzeniach. Na spotkaniach z Campus France dowiadujemy się o wszelkich praktycznych aspektach studiów w krajach frankofońskich. Również absolwenci naszej klasy, który wybrali studiowanie za granicą odwiedzają nas, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Wymiany z francuskimi szkołami oraz wycieczki do Francji pozwalają użyć języka w rzeczywistych sytuacjach i wiele się dowiedzieć o kulturze. Spotykamy się też z inspirującymi dwujęzycznymi osobami, które na własnym przykładzie pokazują, ile dać może dwujęzyczność. A może dać bardzo wiele :)Osoby zainteresowane tłumaczeniem mogą wykazać się na konkursie Traducteur en Herbe. Jeśli chcesz związać swoją przyszłość z Francją albo po prostu lubisz francuski, to idealny wybór dla ciebie! :)

     • Dni Otwarte LO nr VIII 18 maja 2020 r. dzień 1

     • Pierwszy dzień otwarty w Ósemce i pierwszy obraz tejże szkoły. Dziś, oprócz filmu, mamy dla Was zdjęcia i bezcenne słowa naszych uczennic: tegorocznej maturzystki – Ewy oraz jednej z drugoklasistek – Wiktorii. Przeczytajcie, jak oceniają czas spędzony w naszej szkole!

      Ewa: W LO 8 najbardziej podoba mi się to, że mam czas zarówno na naukę, jak i na spędzanie czasu ze znajomymi po lekcjach. Mamy możliwość dogadania się z nauczycielami w różnych kwestiach, np. jak zdarzy się jakaś sytuacja kryzysowa, chcemy przełożyć sprawdzian czy kartkówkę. Za czym będę tęsknić? Myślę, że za ogólną atmosferą. Że jak trzeba, to wszyscy uczniowie potrafią się zjednoczyć w ważnej sprawie. I za naszym patio. W ósemce najbardziej cenię chyba tą swobodę ruchu, że nie jesteśmy ograniczani i zawaleni nauką. Traktuje się nas jak młodych dorosłych. 

      Wiktoria: Kiedy przyszłam do LO 8 od razu poczułam, że jest to „moja” szkoła. Już na wejściu można było doświadczyć panującej tam przyjaznej atmosfery. Po prawie dwóch latach spędzonych tutaj, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wybór Ósemki był najlepszym, jakiego mogłam dokonać. A kto mnie zna, ten wie, że wymagania mam duże... ;) Na szczęście nie ma tutaj tego coraz powszechniejszego wyścigu szczurów, dzięki czemu o wiele przyjemniej jest zdobywać wiedzę. Jeśli chodzi o ilość nauki – jest dobrze. Mam czas dla siebie, na pozaszkolne zajęcia, wymagające dość dużego poświęcenia. Nigdy nie mam problemu ze zwolnieniem się z lekcji na rzecz mojej dodatkowej działalności. Szkoła bardzo wspiera nas we wszystkim, czego się podejmujemy. W trudnych chwilach możemy liczyć na nieocenioną pomoc psychologów i pedagogów. Dyrekcja jest zawsze otwarta na nasze pomysły, na rozmowy z nami, negocjacje... Zawsze czujemy się wysłuchani. Lekcje są prowadzone w bardzo ciekawy sposób – kończąc gimnazjum nie sądziłam, że kiedykolwiek pokocham biologię i chemię czy chociażby fizykę, a tak się stało. Fajne jest też to, że możemy brać udział w wielu projektach (olimpiada Zwolnieni z Teorii czy UNESCO). Na przerwach wychodzimy na patio, oprócz tego mamy radiowęzeł, z którego puszczana jest muzyka, więc na przerwach zawsze jest przyjemnie. Ogólnie szkołę bardzo polecam. Każdemu i każdej – bez wyjątku!

     • Informacja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

     • Szanowni Państwo,

      W ZWIĄZKU Z   DALSZYM ZAGROŻENIEM  KORONAWIRUSEM   W DNIACH 26.03.2020 R DO 10.04.2020 R. ZOSTAJĄ  ZAWIESZONE ZAJĘCIA PROWADZONE BEZPOŚREDNIO Z UCZNIEM W PORADNI PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ NR 9. PRACOWNICY PORADNI PRACUJĄ ZDALNIE, UDZIELAJĄ PORAD, WSPARCIA, ODPOWIADAJĄ NA PYTANIA.  ADERSY MAILOWE PRACOWNIKÓW WRAZ Z GODZINAMI PRACY ORAZ DZIAŁEM, W KTÓRYM PRACUJĄ ZNAJDUJĄ SIĘ  NA STRONIE INTERNETOWEJ PPP NR 9  W ZAKŁADCE  KONTAKT.

      NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ SĄ ZAMIESZCZANE  AKTUALNE INFORMACJE. Pod adresem  http://ppp9-wroc.pl/propozycja-spedzania-czasu-z-dzieckiem/ RODZICE znajdą propozycje form spędzenia czasu z dziećmi, ciekawe artykuły, kilka ćwiczeń z zakresu SI do samodzielnego wykonania, coś dla ósmoklasistów, bajki terapeutyczne odnoszące się do aktualnej sytuacji, poradnictwo zawodowe opracowane on line i  również coś dla siebie.
      W TROSCE O DZIECI NIEPRZYJĘTE W TYCH DNIACH, NIE  REJESTRUJEMY  NOWYCH CHĘTNYCH, ABY ZAREZERWOWAĆ TERMINY DLA TYCH KLIENTÓW, KTÓRYCH DIAGNOZY W PPP NR 9 NIE ODBYŁY SIĘ.

      Ewa Lipska- Urbaniak
      Dyrektor PPP9

     • Zarządzenie Dyrektora LO nr VIII

     • Zarządzenie Dyrektora LO nr VIII ws. organizacji zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

     • Kształcenie na odległość

     • Dyrektor LO nr VIII informuje, że z dniem 25 marca wchodzi w życie rozporządzenie MEN w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

      O szczegółach działania szkoły wszyscy zainteresowani zostaną powiadomieni wkrótce drogą mailową w dzienniku Librus.

    • XVIII edycja - noworoczna
     • XVIII edycja - noworoczna

     • Nowy Rok to czas podsumowań.

      Co ważnego/ciekawego wydarzyło się w Twoim życiu w minionym roku i zostało to uwiecznione na fotografii?
      Niektóre wrażenia są warte tego, by podzielić się nimi z innymi...

      Poszukaj tych zdjęć, wydrukuj, dołącz krótki opis,
      a razem z Tobą ponownie przeżyjemy te dobre chwile! 

      KONKURSOWE ZDJĘCIA - więcej
      (kliknij, aby powiększyć)
      alfabetyczna kolejność autorów zdjęć

     • Apel Dyrektora LO nr VIII dot. coronawirusa

     • W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, uprzejmie proszę o rozważne podejście do posyłania do szkoły dzieci, które w ciągu ostatnich 14 dni wróciły z terenów o zwiększonej liczbie zachorowań. Zgodnie z zaleceniami GIS, osoby, które mogły mieć kontakt z zarażonymi koronawirusem, powinny pozostać  w domu przez okres dwóch tygodni. Jest to tzw. wyższa konieczność, więc nieobecności uczniów będą usprawiedliwione.  O taką samą rozwagę apeluję do Uczniów pełnoletnich. Równocześnie zachęcam takie osoby do kontaktu z kolegami z klasy i nauczycielami za pomocą komunikatorów i librusa, aby w miarę możliwości samodzielnie uczyć się w domu.

      Dyrektor LO nr VIII

      Anna Niewińska

     • OLIMPIADA ZWOLNIENI Z TEORII

     •  

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Cześć wszystkim!
      Jesteśmy 5-osobową grupą, w 2/5 z naszego liceum (Julia Franczuk z kl. 2o i Dawid Smajdor z kl. 1o). W ramach całej ekipy, chcielibyśmy zaprosić wszystkich na zorganizowany przez nas koncert  "Start Art!" w dniu 14.03.2020 o godz. 16:00 w Młodzieżowym Domu Kultury Wrocław-Krzyki. Koncert organizujemy w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Będziecie mieli okazję posłuchać bardzo utalentowanych artystów oraz wziąć udział w warsztatach (poprowadzonych przez trenerów improwizacji z Akademii Improwizacji) o tym jak walczyć z hejtem, akceptować siebie i swoje błędy tak, aby stanowiły one dla nas "trampolinę" aby pokonywać własne słabości. Będziecie mieli też okazję zobaczyć osoby z "The Voice Kids"!
      Chcielibyśmy, aby nasi artyści mieli wspaniałą i jak największą widownie, dlatego Was wszystkich (Nauczycieli i Uczniów),  serdecznie zapraszamy. 
      Liczymy na dużą frekwencję :)

      Do zobaczenia,
      Julia Franczuk, Dawid Smajdor z całą ekipą "Start Art!" 

       

     • zaproszenie do konkursu Pokój – PAIX

     • Z inicjatywy Pani Mariny Picasso, już po raz drugi UNESCO i France Télévisions zapraszają uczniów polskiej sieci szkół Stowarzyszonych UNESCO do udziału artystycznym konkursie: „Pokój - międzynarodowy konkurs młodzieży w służbie pokoju” (PAIX).

      Jest to działanie zainspirowane najważniejszą ideą misji UNESCO, jaką jest budowanie pokoju w umysłach ludzi.

      W I edycji konkursu PAIX, pilotażowej, przedmiotem działań były rysunki, fotografie i filmy poświęcone tematyce pokojowej. W konkursie wzięło udział kilka naszych szkół, a XIII LO
      z Łodzi odniosło sukces, zdobywając wyróżnienie specjalne za film „O jeden  krok za daleko”. Informowaliśmy o tym poprzez naszą stronę:

      http://www.unesco.pl/edukacja/article/2626/nowa-inicjatywa-unesco-w-dziedzinie-edukacji-1/

      W II edycji przedmiotem zmagań konkursowych będzie tworzenie gier na temat pokoju, pisanie o nim piosenek oraz ponownie realizacja filmów. W związku z wprowadzeniem nowych, ciekawych form prac, organizatorzy postanowili, że i w tej edycji weźmie udział tylko siedem zaproszonych krajów:  Belgia, Francja, Polska, Republika Beninu, Argentyna, Indie i Liban.

      Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się we wrześniu 2020 z okazji Światowego Dnia Pokoju w siedzibie France Télévisions w Paryżu. 

     • XLVI Olimpiada Geograficzna

     • XLVI  OLIMPIADA GEOGRAFICZNA    8-9.02 2020  w Opolu  to start naszych  dwóch uczonych  mężów 

      Piotra Woźniaka  3a  i  Kacpra  Koniecznego  1b.

      Zawody  tej  rangi  niezmiernie  trudne  z nieprzewidywalną  kreatywnością  układających  test  i  quiz.

      Wymagają  rozleglej, ponadprzeciętnej  wiedzy  geograficzno-historyczno- matematycznej.

       Swoboda  wystąpień  publicznych, krasomówstwo  i  umiejętność  działania  pod  presją  czasu  to

      wielce  pożądane  atuty  zawodników.

      W  pierwszym dniu odbyły  się   testy  (  45 min, 60 min, 45  min), rozdzielane krótkimi  przerwami,

       a po obiedzie  uczestnicy olimpiady zwiedzali  Opole.

      W  oczekiwaniu  na  wyniki  wysłuchali  wykładu  podróżnika  Krzysztofa  Lisowskiego  pt. W  krainie 

      Szerpów.

      W późnych  wieczornych  godzinach  stało się  jasne, kto  z  72  zawodników  przystąpi  do II  tury 

      następnego  poranka.

      Świetnie  nasze liceum  reprezentował  Kacper  Konieczny . Zdobył maksymalną  ilość  punktów za

      odpowiedz  przy  mapie, niezły  wynik  za  quiz, ostatecznie  plasując  się  na  11  pozycji  spośród 

      21  startujących.

      Chylimy  czoła  przed obu  naszymi zawodnikami. Doceniamy  ich  wielkie  zaangażowanie w 

      napisanie  pracy  wymagającej  wielu  wyjazdów  w  teren , pracę z  mapą,  przygotowanie 

      merytoryczne, rozwiązywanie  zadań i  pokonywanie  własnych  słabości.

       

                                                                                                                      nauczyciele geografii

                                

                                                  

                                           
                                         
    • DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA POD ŻAGLAMI
     • DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA POD ŻAGLAMI

     • Zwolniło się jedno miejsce w projekcie Dolnośląska Szkoła pod Żaglami adresowanym do uczniów klas drugich i pierwszych po gimnazjum. Przypominamy, że rejs odbędzie się na pokładzie STS Pogoria w terminie 10.04.-10.05.2020 na trasie z San Remo (Włochy) do Cherbourga (Francja). Zgłoszenie należy wysłać do pani Anny Dubaniowskiej przez dziennik Librus do piątku 7 lutego.

    • SPOTKANIE DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA POD ŻAGLAMI
     • SPOTKANIE DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA POD ŻAGLAMI

     • Spotkanie organizacyjne Dolnośląskiej Szkoły Pod Żaglami odbędzie się 2 marca 2020r. o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji Hobbit przy pl. Św. Macieja 5A we Wrocławiu. W ramach spotkania omówione zostaną następujące tematy: program edukacyjny DSPŻ, przygotowanie indywidualne uczestnika, ostateczna odpłatność uczestnika, uzupełnianie danych dla potrzeb organizacyjnych (lista załogi, itp.)

      Będzie to okazja spotkać się z kadrą DSPŻ i uzyskać wszelkie istotne informacje. Obecność na spotkaniu organizacyjnym jest dla wszystkich uczestników obowiązkowa. Zainteresowani rodzice będą mile widziani na spotkaniu. Czas trwania jest przewidywany na ok. 1,5h.

      Remigiusz B. Trzaska

  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
   • sekretariat.lo08@wroclawskaedukacja.pl
   • 717986736
   • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71
   • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
   • sekretariat.lo08@wroclawskaedukacja.pl
   • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
   • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
 • Galeria zdjęć

   brak danych
   • brak danych
   • Lorem ipsum...