• Świąteczne SMAKI BAWARII - warsztaty, 9 grudnia 2021
   • Świąteczne SMAKI BAWARII - warsztaty, 9 grudnia 2021

   • 12.01.2022 07:24
   • BAWARIA – kraina alpejskich łąk, mlekiem i … piwem płynąca.

   • A jak smakuje Bawaria? Co można tam zjeść, szczególnie w okresie świątecznym?

    O tym rozmawiałyśmy i opowiadałyśmy podczas warsztatów dla nauczycieli języka niemieckiego pt.: Świąteczne SMAKI BAWARII.

    Ten największy kraj związkowy Niemiec leży w południowo-wschodniej części kraju. Podzielony jest na 7 regionów: Unterfranken, Oberfranken, Mittelfranken, Oberpfalz, Oberbayern, Niederbayern oraz Schwaben. Głównym miastem regionu Oberpfalz jest Ratyzbona czyli REGENSBURG, gdzie wzięłyśmy udział w dwutygodniowym letnim kursie językowym z elementami metodyki nauczania języka niemieckiego i wiadomościami na temat Bawarii. W samym sercu zabytkowej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, starówki Ratyzbony znajduje się katedra św. Piotra, która nie została zniszczona w czasie wojny. Miasto leży nad Dunajem a jego wizytówką jest Kamienny Most z 1135 roku, który stał się wzorem dla wybudowanego kilkadziesiąt lat później słynnego mostu w Avignonie.

    Bawarczycy mają swój charakterystyczny dialekt, który niejednemu miłośnikowi języka niemieckiego sprawia … trudności, i to nie tylko w wymowie. Kto wie na przykład, co oznacza słowo: Oachkatzlschwoaf? Nic prostszego, to przecież: ogon wiewiórki :)

    Na precla Bawarczyk powie: BREZN, kiełbasę nazwie: WÜRSCHT lub WÜRSTL a rzodkiewkę po prostu: RADI.

    Ponieważ należymy do tej grupy osób, które zawsze kosztują potrawy charakterystyczne dla danego regionu, także podczas pobytu w Bawarii spróbowałyśmy lokalnych przysmaków, takich jak: OBAZDA czyli najpopularniejsze smarowidło na śniadanie, LEBERKASSEMMEL czyli bułka z wątrobianką czy SCHWEINHAXE – golonko wieprzowe i oczywiście WEISSWURST MIT SENF – biała kiełbasa ze słodką musztardą. Tradycyjnie spożywa się białe kiełbaski przed południem, gdyż „nie mogą usłyszeć bicia dzwonów w południe”. Zazwyczaj zjada się je bez skórki. Należy wyssać mięso z kiełbaski. A jak to zrobić najlepiej – trzeba podejrzeć prawdziwego Bawarczyka.

    A jakie specjały spróbowałybyśmy, gdybyśmy przyjechały do Ratyzbony tuż przed świętami? Świąteczne wypieki czyli WEIHNACHTSGEBÄCK to tradycja. W wielu domach na świątecznych stołach pojawiają się VANILLEKIPFERL - waniliowe półksiężyce, ZIMTSTERNE – cynamonowe gwiazdki, BUTTERPLÄTZCHEN – maślane ciasteczka oraz malutkie strucle bożonarodzeniowe czyli STOLLENKONFEKT. Największy jarmark świąteczny w Niemczech znajduje się w Norymberdze a jego głównym przysmakiem są oczywiście pierniki – NÜRNBERGER LEBKUCHEN. Popularne są także SPITZBUBEN czyli ciasteczka z dziurką ( stąd ich nazwa ) wypełnioną marmoladą.

    Podczas warsztatów na temat Bawarii uczestnicy spotkania poznali jej różne smaki i tradycje. Nie zabrakło przepisów, przykładów i gotowych materiałów na lekcje. Opowiadałyśmy także o tym, jak się ubierają Bawarczycy i prezentowałyśmy tradycyjne stroje bawarskie: DIRNDL i LEDERHOSEN.

    Tradycyjny ubiór kobiet tzw. DIRNDL składa się z:

    -bluzki z bufkami;

    -gorsetu-kaftaniku;

    -marszczonej spódnicy;

    -fartuszka zawiązanego w talii odpowiednio do stanu cywilnego kobiety;

    -naszyjnika  z wisiorkiem w postaci alpejskich symboli – szarotki alpejskiej lub jelenia.

    Sukienka nadaje figurze kształt klepsydry, podkreśla biust i talię, ma taki krój, w którym każda kobieta wygląda bardzo korzystnie.

    Tradycyjny ubiór mężczyzn tzw. TRACHT składa się z:

    - krótkich skórzanych spodni na szelkach Lederhose. Spodnie ozdobione są łańcuszkami z breloczkami Charivari a szelki haftami;

    -kaftana z grubego sukna, z kościanymi guzikami Janker;

    -kapelusza z pędzelkami z brody kozicy Gamsbart ;

    -asymetryczne wiązanych butów Haferl.

    Tradycyjny strój bawarski to historyczny ubiór chłopów zamieszkujących Alpy. Obecnie bardzo lubiany i poszukiwany. Jest noszony z dumą, w wielu miejscowościach Bawarii na co dzień i od święta. Popyt na stroje ludowe jest duży, dokonać zakupu można w sklepie internetowym. Asortyment przyprawia o zawrót głowy.

    https://www.dirndl.com/

    Warto dodać, że  obecne domy mody na świecie inspirują się bawarskim folklorem, co przejawia się w kolekcjach ubrań.

    Mamy nadzieję, że te informacje i materiały staną się inspiracją dla wielu nauczycieli do zaplanowania ciekawych zajęć i zaproszenia uczniów w kulinarną ( i nie tylko ) podróż do Bawarii.

    zobacz prezentację

     

    Beata Kania i Katarzyna Sroka

    VIII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu

   • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
   • 717986736
   • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
   • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
   • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
   • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
 • Galeria zdjęć

   brak danych
   • brak danych
   • Lorem ipsum...